Winners
Saturday 02 November
Sat 2 November
14:30 Local Time
Final Twickenham, London
England v Australia
Final Twickenham, London
14:30 Local Time
England Win 6
Australia Win 12
Ticket
Info
More Details
Runner up
Wednesday 30 October
Wed 30 October
14:30 Local Time
3rd Place Play-Off Cardiff Arms Park, Cardiff
New Zealand v Scotland
3rd Place Play-Off Cardiff Arms Park, Cardiff
14:30 Local Time
New Zealand Win 13
Scotland Win 6
Ticket
Info
More Details
Semi-Finals
Sunday 27 October
Sun 27 October
00:00 Local Time
Semi-Finals Aviva Stadium, Dublin
Australia v New Zealand
Semi-Finals Aviva Stadium, Dublin
00:00 Local Time
Australia Win 16
New Zealand Win 6
Ticket
Info
More Details
Saturday 26 October
Sat 26 October
14:30 Local Time
Semi-Finals Murrayfield, Edinburgh
Scotland v England
Semi-Finals Murrayfield, Edinburgh
14:30 Local Time
Scotland Win 6
England Win 9
Ticket
Info
More Details
Quarter-Finals
Sunday 20 October
Sun 20 October
15:00 Local Time
Quarter-Finals Grand Stade Lille Metropole, Lille
Canada v New Zealand
Quarter-Finals Grand Stade Lille Metropole, Lille
15:00 Local Time
Canada Win 13
New Zealand Win 29
Ticket
Info
More Details
Sunday 20 October
Sun 20 October
13:00 Local Time
Quarter-Finals Aviva Stadium, Dublin
Ireland v Australia
Quarter-Finals Aviva Stadium, Dublin
13:00 Local Time
Ireland Win 18
Australia Win 19
Ticket
Info
More Details
Saturday 19 October
Sat 19 October
15:00 Local Time
Quarter-Finals Parc des Princes, Paris
France v England
Quarter-Finals Parc des Princes, Paris
15:00 Local Time
France Win 10
England Win 19
Ticket
Info
More Details
Saturday 19 October
Sat 19 October
13:00 Local Time
Quarter-Finals Murrayfield, Edinburgh
Scotland v Samoa
Quarter-Finals Murrayfield, Edinburgh
13:00 Local Time
Scotland Win 28
Samoa Win 6
Ticket
Info
More Details
Pools
Monday 14 October
Mon 14 October
15:00 Local Time
Pool 2 Ravenhill, Belfast
Japan v Zimbabwe
Pool 2 Ravenhill, Belfast
15:00 Local Time
Japan Win 52
Zimbabwe Win 8
Ticket
Info
More Details
Sunday 13 October
Sun 13 October
20:00 Local Time
Pool 4 Stade Armandie, Agen
France v Canada
Pool 4 Stade Armandie, Agen
20:00 Local Time
France Win 19
Canada Win 13
Ticket
Info
More Details
Sunday 13 October
Sun 13 October
15:00 Local Time
Pool 1 Welford Road, Leicester
Italy v New Zealand
Pool 1 Welford Road, Leicester
15:00 Local Time
Italy Win 21
New Zealand Win 31
Ticket
Info
More Details
Sunday 13 October
Sun 13 October
13:00 Local Time
Pool 3 Sardis Road, Pontypridd
Argentina v Samoa
Pool 3 Sardis Road, Pontypridd
13:00 Local Time
Argentina Win 12
Samoa Win 35
Ticket
Info
More Details
Saturday 12 October
Sat 12 October
19:00 Local Time
Pool 4 Stade Amedee Domenech, Brive
Fiji v Romania
Pool 4 Stade Amedee Domenech, Brive
19:00 Local Time
Fiji Win 15
Romania Win 17
Ticket
Info
More Details
Saturday 12 October
Sat 12 October
15:15 Local Time
Pool 3 Cardiff Arms Park, Cardiff
Wales v Australia
Pool 3 Cardiff Arms Park, Cardiff
15:15 Local Time
Wales Win 3
Australia Win 38
Ticket
Info
More Details
Saturday 12 October
Sat 12 October
13:30 Local Time
Pool 2 Murrayfield, Edinburgh
Scotland v Ireland
Pool 2 Murrayfield, Edinburgh
13:30 Local Time
Scotland Win 24
Ireland Win 15
Ticket
Info
More Details
Friday 11 October
Fri 11 October
15:00 Local Time
Pool 1 Twickenham, London
England v USA
Pool 1 Twickenham, London
15:00 Local Time
England Win 37
USA Win 9
Ticket
Info
More Details
Wednesday 09 October
Wed 9 October
20:00 Local Time
Pool 3 Cardiff Arms Park, Cardiff
Wales v Argentina
Pool 3 Cardiff Arms Park, Cardiff
20:00 Local Time
Wales Win 16
Argentina Win 7
Ticket
Info
More Details
Wednesday 09 October
Wed 9 October
17:00 Local Time
Pool 4 Stade Ernest-Wallon, Toulouse
Canada v Romania
Pool 4 Stade Ernest-Wallon, Toulouse
17:00 Local Time
Canada Win 19
Romania Win 11
Ticket
Info
More Details
Wednesday 09 October
Wed 9 October
15:00 Local Time
Pool 2 Murrayfield, Edinburgh
Scotland v Zimbabwe
Pool 2 Murrayfield, Edinburgh
15:00 Local Time
Scotland Win 51
Zimbabwe Win 12
Ticket
Info
More Details
Wednesday 09 October
Wed 9 October
15:00 Local Time
Pool 2 Aviva Stadium, Dublin
Ireland v Japan
Pool 2 Aviva Stadium, Dublin
15:00 Local Time
Ireland Win 32
Japan Win 16
Ticket
Info
More Details
Wednesday 09 October
Wed 9 October
13:00 Local Time
Pool 3 Pontypool Park, Pontypool
Australia v Samoa
Pool 3 Pontypool Park, Pontypool
13:00 Local Time
Australia Win 9
Samoa Win 3
Ticket
Info
More Details
Tuesday 08 October
Tue 8 October
20:00 Local Time
Pool 4 Stade Lesdiguières, Grenoble
France v Fiji
Pool 4 Stade Lesdiguières, Grenoble
20:00 Local Time
France Win 33
Fiji Win 9
Ticket
Info
More Details
Tuesday 08 October
Tue 8 October
15:00 Local Time
Pool 1 Twickenham, London
England v Italy
Pool 1 Twickenham, London
15:00 Local Time
England Win 36
Italy Win 6
Ticket
Info
More Details
Tuesday 08 October
Tue 8 October
13:00 Local Time
Pool 1 Kingsholm, Gloucester
New Zealand v USA
Pool 1 Kingsholm, Gloucester
13:00 Local Time
New Zealand Win 46
USA Win 6
Ticket
Info
More Details
Sunday 06 October
Sun 6 October
15:00 Local Time
Pool 2 Aviva Stadium, Dublin
Ireland v Zimbabwe
Pool 2 Aviva Stadium, Dublin
15:00 Local Time
Ireland Win 55
Zimbabwe Win 11
Ticket
Info
More Details
Sunday 06 October
Sun 6 October
13:00 Local Time
Pool 3 Cardiff Arms Park, Cardiff
Wales v Samoa
Pool 3 Cardiff Arms Park, Cardiff
13:00 Local Time
Wales Win 13
Samoa Win 16
Ticket
Info
More Details
Saturday 05 October
Sat 5 October
20:00 Local Time
Pool 4 Stade Jean Dauger, Bayonne
Canada v Fiji
Pool 4 Stade Jean Dauger, Bayonne
20:00 Local Time
Canada Win 13
Fiji Win 3
Ticket
Info
More Details
Saturday 05 October
Sat 5 October
15:00 Local Time
Pool 2 Murrayfield, Edinburgh
Scotland v Japan
Pool 2 Murrayfield, Edinburgh
15:00 Local Time
Scotland Win 47
Japan Win 9
Ticket
Info
More Details
Saturday 05 October
Sat 5 October
13:00 Local Time
Pool 1 Cross Green, Otley
Italy v USA
Pool 1 Cross Green, Otley
13:00 Local Time
Italy Win 30
USA Win 9
Ticket
Info
More Details
Friday 04 October
Fri 4 October
20:00 Local Time
Pool 4 Stade de la Mediterranee, Béziers
France v Romania
Pool 4 Stade de la Mediterranee, Béziers
20:00 Local Time
France Win 30
Romania Win 3
Ticket
Info
More Details
Friday 04 October
Fri 4 October
15:00 Local Time
Pool 3 Stradey Park, Llanelli
Argentina v Australia
Pool 3 Stradey Park, Llanelli
15:00 Local Time
Argentina Win 19
Australia Win 32
Ticket
Info
More Details
Thursday 03 October
Thu 3 October
15:00 Local Time
Pool 1 Twickenham, London
England v New Zealand
Pool 1 Twickenham, London
15:00 Local Time
England Win 12
New Zealand Win 18
Ticket
Info
More Details